Czy warto lecieć do Egiptu zimą?
Egipt to idealne miejsce, by opalać się na plaży i kąpać w ciepłym morzu o każdej porze roku – również podczas naszej zimy. Na wybrzeżu Morza Czerwonego lato trwa wiecznie, a nawet temperatury są znacznie przyjemniejsze niż gorące upały.
25 stopni zimą?
W Polsce w listopadzie jest zimno, szaro i ponuro, a w Egipcie średnia temperatura wynosi 27 stopni. Z kolei w grudniu niewiele mniej, bo 25 stopni, w styczniu i w lutym –23 stopnie. Brzmi zachęcająco, prawda? Nie przeszkadzają też opady deszczu, jedyny minus to krótki dzień, ale czasu na zwiedzanie i relaks jest mimo wszystko dużo.
Jakie atrakcje oferuje Egipt zimą?
Nurkowanie w zimie
To świetny moment na poznawanie uroków flory i fauny pod wodą – w zimie bardzo chętnie przylatują do Egiptu miłośnicy nurkowania i snurkowania. Bajecznie kolorowe rafy koralowe są między innymi w Dahab, Sharm el Sheikh oraz Marsa Alam. Są tu jedne z najbardziej malowniczych krajobrazów na świecie. Można obejrzeć wraki statków, bogate konstrukcje, ławice ryb, lwy morskie, żółwie, mureny, delfiny, płaszczki oraz… rekiny. Godne zobaczenia są m.in. Shark Reef w parku narodowym Ras Mohamed lub rafy Straights of Tiran. Marsa Alam słynie z zatoki Abu Dabbab, blisko jest stąd także do Elphistone – jednego z najlepszych miejsc do nurkowania w całym Egipcie.
Wybór szkół nurkowych w Egipcie jest bardzo duży w każdym kurorcie. Są doskonale wyposażone i przygotowane, otwarte przez cały rok. Można nawet znaleźć szkoły polskojęzyczne.
Zimowy surfing
Zimą wiatry są na tyle silne, że można też uprawiać surfing – wiele szkół proponuje wtedy naukę windsurfingu czy kitesurfingu. Polecane jest m.in. Soma Bay oddalone kilka kilometrów od Hurghady.
Zwiedzanie i odkrywanie atrakcji Egiptu
To również świetna okazja i pora na zwiedzanie –atrakcje są wtedy dostępne, temperatury sprzyjają wyprawom i nie męczą, są też mniejsze tłumy niż wiosną i latem. Atrakcji będących na liście światowego dziedzictwa UNESCO nie brakuje. Jednym z must have jest Kair – stolica położona tuż przy delcie Nilu. Z kolei w Gizie obowiązkowe są piramidy Cheopsa (jeden z Siedmiu Cudów Świata), Chefrena i Mykerinosa oraz Sfinksa, ew. można wybrać się do Muzeum Narodowego, by zobaczyć skarby ze starożytnych grobowców. Można też udać się do Teb i Doliny Królów w Luksorze, gdzie mieści się m.in. świątynia boga Amon-Ra.
Północ to z kolei półwysep Synaj – tu atrakcją jest m.in. klasztor św. Katarzyny. Warto w nocy zdobyć Górę Synaj, gdzie Mojżesz otrzymał tablice z 10 przykazaniami – według wierzeń. To również okazja, by wykąpać się w Morzu Martwym i pojechać do Petry w Jordanii czy też zobaczyć Jerozolimę w Izraelu.
Kkw
Fot. Pixabay