Wyjazd indywidualny i zorganizowany

Przed wyjazdem do Egiptu może pojawić się dylemat, czy skorzystać z gotowej oferty biura podróży, czy też poznać uroki tego kraju na własną rękę. Poniższe informacje być może pomogą w podjęciu odpowiedniej decyzji…

Wyjazd indywidualny w przypadku niedoświadczonego podróżnika to z pewnością niezbyt dobry pomysł. Czeka nas bowiem załatwianie samemu wszelkich formalności związanych z zakwaterowaniem, transportem oraz wyżywieniem. Wydawać by się mogło, że zarezerwowanie pokoju bezpośrednio w hotelu pozwoli nam zaoszczędzić trochę gotówki, jednak w przypadku Egiptu dzieje się raczej odwrotnie. Biura podróży bowiem, w związku ze sprzedażą dużej ilości miejsc w danym hotelu, mają wynegocjowane bardzo korzystne ceny. Często więc sprzedają cały pakiet – transport + zakwaterowanie + wyżywienie za cenę, jaką indywidualny turysta zapłaciłby za sam bilet samolotowy.

Dodatkowym utrudnieniem może być brak znajomości cen oraz tamtejszej kultury i mentalności (żelazna zasada: należy się targować!), co może sprawić, że będziemy przepłacać za zakupione towary i usługi. Egipt to też raczej niezbyt łatwy kraj dla samotnie podróżujących kobiet.

Turysta jest w Egipcie traktowany w sposób szczególny, o jego bezpieczeństwo i dobre samopoczucie dba się z największym zaangażowaniem. Nie zawsze więc istnieje możliwość zupełnie swobodnego poruszania się po kraju. Na zwiedzanie niektórych miejsc w Egipcie potrzebne są specjalne pozwolenia, a procedura ich uzyskania zabierze nam co najmniej kilka dni. Podobnie jest zresztą z poruszaniem się samochodem po określonych terenach. Tak więc brak znajomości wewnętrznych egipskich regulacji może okazać się sporym utrudnieniem.

Oczywiście, najbardziej zapalonych globtroterów nic nie jest w stanie zniechęcić do podróżowania na własną rękę. Bo nie da się przecież zaprzeczyć, że samodzielna wyprawa – choć trudniejsza – to jednak niezwykle fascynująca. Nie wszystko bowiem da się zobaczyć z okien klimatyzowanego autokaru, ani w czasie przewidzianym przez biuro podróży na zwiedzanie. To na pewno również większa swoboda i niezależność, szansa na poznanie kraju z innej strony, szansa na przygodę. Taki wyjazd to jednak spore wyzwanie i musimy się do niego dobrze przygotować. A chyba najważniejsze jest to, by być otwartym na tamtejszą kulturę i ludzi i nie pozwolić, by cokolwiek odebrało nam optymizm i zadowolenie z urlopu.