Wiza

Wiza do Egiptu

Przy wjeździe do Egiptu należy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy oraz wizę, która uprawnia do miesięcznego pobytu w Egipcie. Wizę można otrzymać na lotnisku przy wjeździe do Egiptu (znaczek wklejany do paszportu, 15 USD) lub w Konsulacie (potrzebny jest wniosek wizowy i zdjęcie paszportowe). Od dnia wejścia Polski do UE w konsulacie możemy ubiegać się o wizę 3-miesięczną. Dokumenty można złożyć osobiście, bądź też wysłać kurierem lub listem poleconym i umówić się w Konsulacie na ich odesłanie na koszt osoby ubiegającej się o wizę.

Turyści, którzy nie będą opuszczali Półwyspu Synaj mogą otrzymać tzw. „Sinai only”, który zwalnia z obowiązku zakupu wizy. Aby otrzymać Sinai pass, należy jednak spełniać następujące warunki: pobyt na Synaju nie może trwać dłużej niż 14 dni, turysta nie będzie korzystał z wycieczek np. do Kairu czy Luksoru i nie będzie poruszał się żadną drogą prowadzącą do stolicy. W praktyce oznacza to, iż bez wizy można zwiedzić rejon Zatoki Akaba, ale np. Park Ras Mohammad czy Klasztor Św. Katarzyny – już nie (czyli wykupienie wizy jest konieczne). Nabycie „Sinai only” możliwe jest na lotnisku, w okienku, w którym wydawane są wizy.

W razie potrzeby, wizę można przedłużyć na miejscu w Biurze ds. Paszportów i Imigracji (takie biura znajdują się m. in. w Mugamma w Kairze, w Aleksandrii, Luksorze, Asuanie, Suezie, El Tour –80 km od Sharm el Sheikh, Marsa Matruh czy Ismailii)

Na przedłużenie wizy mamy 15 dni od daty wygaśnięcia jej ważności (wtedy zapłacimy tylko za wniosek, ok. 8 LE – w przeciwnym razie będzie nas to kosztowało 100 LE). Potrzebne nam będzie zdjęcie paszportowe. Wizę możemy przedłużyć na 1 lub 3 miesiące – zostaniemy zapytani o cel pobytu, miejsce zakwaterowania, ewentualną pracę.

Ważne!!! Turyści pozostający w Egipcie dłużej niż 12 tygodni nie mogą jednak wracać do Polski lotem czarterowym.

Zameldowanie

Po przyjeździe do Egiptu konieczne jest zameldowanie w ciągu 48 godzin w odpowiednich urzędach paszportowych. W hotelach jest to dokonywane przez personel.