Wielki Sfinks
Aktualności

Spotkanie z legendą

Egipt to esencja wypoczynku. Są tu monumentalne zabytki, słoneczne plaże i oszałamiające bogactwem kształtów i kolorów rafy koralowe. Można zjeść kolację w wiosce beduińskiej, obejrzeć legendarne monumenty, grobowce i piramidy. Egiptu po prostu nie można pominąć w wakacyjnych planach.

Choć dolina Nilu zajmuje zaledwie 3% powierzchni kraju żyje tu 90% ludności. To główna arteria Egiptu od tysiącleci zapewniająca dobrobyt krajowi faraonów. Rzeka z życiodajną deltą jest pierwowzorem Krzyża Życia (Ankh). Turyści mogą odbyć kilkudniowy rejs z Aswanu do Kairu odwiedzając po drodze najważniejsze miasta. Zakochani nigdy nie zapomną romantycznej przejażdżki małą łodzią: feluką. Największym miastem nad Nilem, a zarazem największą i najbardziej zatłoczoną metropolią Afryki jest Kair. Ruch na ulicach nie ustaje tu przez całą dobę, wydaje się że mieszkańcy tego ponad tysiącletniego miasta (Kair istnieje od 969 roku n.e.) nigdy nie śpią. W środku nocy na ulicach można spotkać wałęsające się dzieci, a kafeterie pełne są mężczyzn odzianych w galabije, sączących straszliwie słodką herbatę z liściem mięty i palących fajkę wodną (sziszę). Właśnie wieczorem najpiękniej wygląda największy orientalny bazar w Egipcie – Khan el-Khalili zachwycający feerią barw, zapachami orientalnych kadzideł i przypraw, iskrzący złotem stylizowanej na staroegipską biżuterii. Handlarze zapraszają do swoich sklepików, rozpoznawszy Polaków wołają „Dzień dobry!”. Jeżeli mamy ochotę coś kupić musimy się targować. To sztuka w Egipcie niezbędna. Trzeba negocjować, wychodzić ze sklepu, wracać, wznosić oczy do nieba i zaproponować dziesięciokrotnie niższą cenę niż sprzedawca.

Za dnia koniecznie trzeba zobaczyć piramidy w Gizie – obecnie dzielnicy Kairu. Te monumentalne budowle w których spoczęły sarkofagi wielkich faraonów: Cheopsa, Chefrena i Mykerynosa zachwycały swoją wielkością Aleksandra Wielkiego i Napoleona. Dziś, po 4500 lat zapierają dech w piersiach każdemu turyście. Największa z piramid: Cheopsa zbudowana została na planie kwadratu o boku 230 m, pierwotnie była wysoka na 147 m, obecnie ma 137 m. Jest to jedyny z antycznych siedmiu cudów świata, który przetrwał do dziś. Do wnętrza piramidy Cheopsa można wejść i jest to niesamowite przeżycie, jednak odradzam to osobom cierpiącym na klaustrofobię lub mającym problemy z sercem. Wejścia do kompleksu piramidy Chefrena strzeże Sfinks: posąg o ciele lwa i dostojnej twarzy faraona. W Kairze trzeba obejrzeć skarby, które kryje wnętrze Muzeum Egipskiego. W odnowionym ostatnio z okazji stulecia istnienia, jednym z najwspanialszych muzeów świata mieszczą się eksponaty ze wszystkich epok dawnego Egiptu: posągi, sarkofagi, mumie i pozostawiające chyba największe wrażenie skarby z grobu Tut Ankh Amuna, a wśród nich imponująca, ważąca 11 kg maska grobowa młodego faraona zrobiona ze złota i drogich kamieni.

Autor: Magdalena Micuła

Źródło: Tele Tydzień