Praktyczne informacje

Czas

Różnica czasu między Polską a Egiptem wynosi 1 godz. Należy jednak pamiętać, iż dwa razy w roku przez niespełna miesiąc zasada ta nie ma zastosowania i czas w obu krajach jest ten sam. Wynika to z faktu, iż w Polsce zmiany na czas letni dokonuje się w ostatni weekend marca, w Egipcie natomiast – w ostatni czwartek kwietnia. Podobna sytuacja ma miejsce przy zmianie czasu na zimowy.

Sklepy są otwarte w godz. Od 9:00 do 20:00, a często nawet dłużej. Banki są zamykane już o 14:00. Piątek jest dniem wolnym od pracy, wiele biur jest wtedy zamkniętych.

Klimat

Poza obszarem śródziemnomorskim i deltą Nilu panuje w Egipcie suchy klimat podzwrotnikowy. Dni deszczowe są tu rzadkością. W Aleksandrii rocznie jest ich ok. 30, w Kairze ok. 6. W lipcu i sierpniu średnie temperatury w Kairze wynoszą 35ºC w dzień i 22ºC w nocy. Na południu sięgają 50ºC. Jesień również jest ciepła – w Kairze w listopadzie średnia temp. w dzień wynosi 24ºC, w Hurghadzie 26ºC. Ze względu na sprzyjający klimat Egipt można odwiedzać również zimą – temperatura nad Morzem Czerwonym przekracza wtedy 20ºC.

Fotografowanie

Znakomity klimat Egiptu i duża ilość światła słonecznego stwarza idealne warunki dla robienia zdjęć. Fotografować można właściwie wszędzie, poza kilkoma miejscami historycznymi czy muzeami, które oferują taką możliwość jedynie za opłatą. Zabronione jest natomiast fotografowanie obiektów militarnych, mostów, tam, elektrowni czy węzłów telekomunikacyjnych.

Lotniska

– Międzynarodowe: Kair, Luxor, Aleksandria, Aswan, Hurghada, Sharm el Sheikh, Saint Catherine.
– Lokalne: Imbaba, Port Said, Al. Arish, Marsa Matrouh, Abu Simbel, Dakhla, Kharga, East Oweinat, the New Valley, Tor Sinai, Borg al.-Arab, Assiut.