Synaj - klimat
Miejsca

Półwysep Synaj. Klimat

Półwysep Synaj to jedno z najpiękniejszych miejsc na urlop w Egipcie. Otacza go Morze Czerwone, Morze Śródziemne i Zatoka Akaba. Imponujące szczyty ze słynną z Biblii Górą Świętej Katarzyny (2629 m n.p.m.) robią wrażenie. Z kolei na południu znajdują się rezerwaty przyrody i kaniony – Kolorów i Wadi Mandar. Jaki panuje tu klimat, na kiedy warto zaplanować pobyt?

Klimat Półwyspu Synaj

Klimat Synaju jest pustynny – charakterystyczne są dla niego dwie pory roku, ale obie są suche. Można się tu wybrać niezależnie od pory roku.

Temperatura powietrza

Zima. Od grudnia do marca trwa zima, ale jest stosunkowo ciepło i przyjemnie w ciągu dnia. Nocą jednak temperatura spada do 12-15°C na wybrzeżu, a w górach może spaść aż do zera. Warto o tym pamiętać, planując urlop w tym regionie Egiptu. Poza tym zimą mogą też padać ulewne deszcze – nie są one niczym nadzwyczajnym, podobnie jak i śnieg na szczytach górskich. Jednak rzadko pada na wybrzeżu, a głównie tutaj wybierają się turyści.

Lato. Ta pora roku jest sucha i bardzo upalna. Temperatury mogą wynieść nawet 38°C w ciągu dnia na wybrzeżu, a na pustyni przekraczają 40°C. Powierzchnia półwyspu to 61,2 tys. km², w większej części stanowi go pustynia.

Nocą też jest wyjątkowo gorąco – temperatura spada nieznacznie, bo do około 30°C. Spać jednak można, gdyż równie charakterystyczne dla tego regionu są inne zjawiska atmosferyczne – jak m.in. niska wilgotność powietrza. Latem należy koniecznie dbać o regularne nawodnienie, dotyczy to nie tylko osoby zwiedzające atrakcje na powierzchni, ale też pod wodą, by nie nabawić się choroby dekompresyjnej.

Temperatura wody w morzu

Egipt słynie też wody idealnej do kąpieli, gdyż temperatura wody w morzu prawie nie spada wraz z większą głębokością. Latem te wartości są bardzo do siebie zbliżone. Jeśli na powierzchni są 26°C, temperatura wody wynosi 25°C, głębiej mniej, ale są to różnice niewielkie. Wzdłuż wybrzeża znajdują się centra nurkowania i sportów wodnych.

fot. Pexels / Pixabay