Wakacje W Egipcie
Informacje praktyczne

Paszport covidowy a podróż do Egiptu

Paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat COVID ma ułatwić m.in. podróżowanie. Oznacza prostsze i ujednolicone procedury na lotniskach i transport po krajach członkowskich Unii Europejskiej. Co w sytuacji, jeśli planujesz podróż poza jej granice, na przykład do Egiptu?

Egipt to od wielu lat jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków na wakacje. Na wczasy przylatują tu każdego roku tysiące osób dla idealnej pogody, malowniczych widoków i rafy koralowej oraz zabytków świata starożytnego. Nie brakuje tu hoteli o wysokim standardzie, które są gwarancją udanego wypoczynku. Otrzymanie certyfikatu bezpieczeństwa higienicznego to warunek przed otwarciem hotelu i przyjęciem turystów z zagranicy.

Podróżuj swobodnie – wczasy w Egipcie

Loty z Polski do Egiptu odbywają się regularnie i nie ma przeszkód w podróżowaniu do kraju Afryki Północnej, ale wymagany jest test na obecność koronawirusa. Kraj stara się mimo obecnej sytuacji zapewnić komfortowe i bezpieczne warunki turystom. Biura podróży przygotowały szeroką ofertę wyjazdów do hoteli w Egipcie. Realizowane są loty do Egiptu z Polski na lotniska w Sharm El Sheikh, Hurghadzie i Marsa Alam.

Jak przygotować się na wyjazd do Egiptu?

Warunkiem wjazdowym jest m.in. obowiązkowy test PCR na obecność koronawirusa wykonany do 72 godzin przed wylotem lub po przylocie do Egiptu. Można przedstawić negatywny wynik testu wykonanego w Polsce na 72 godz. przed przylotem lub wykonać go na lotniskach w Hurghadzie, Marsa Alam, Sharm el Sheikh lub Tabie. Wykonanie testu na lotnisku kosztuje 30 dolarów.Każda osoba podróżująca do Egiptu musi też wypełnić i podpisać Formularz Lokalizacyjny.

Standardowe zalecenie przed podróżą do Egiptu

Mimo covida obowiązują też standardowe zalecenia przed podróżą do najpopularniejszego kraju Afryki Północnej. Przed wyjazdem do Egiptu należy wykonać obowiązkowe oraz ew. zalecane szczepienia ochronne, a także zakupić środki farmaceutyczne stosowane w leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić w trakcie takiej podróży.

Szczepienia należy rozpocząć minimum około 4 6 tygodni przed planowaną podróżą, by uzyskać efekt ochronny. Można też skonsultować się z lekarzem w sprawie ew. dodatkowych działań profilaktycznych.

Turyści mogą przylecieć na wakacje do najpopularniejszych kurortów nad Morzem Czerwonym i Morzem Śródziemnym. Mogą działać jednak tylko egipskie lotniska i hotele, które uzyskały certyfikat bezpieczeństwa higienicznego.

Co z kwarantanną po powrocie z Egiptu?

Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów 10-dniowa kwarantanna po powrocie do Polski obowiązuje do 31 sierpnia 2021 roku. Zwalnia z niego negatywny wynik testu PCR lub antygenowego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego przed przylotem do Polski lub w Polsce do 48 godz. po przekroczeniu granicy przy podróżach ze strefy Schengen / w Polsce maks. do 48 godz. po przekroczeniu granicy przy podróżach ze strefy Non Schengen.

Z kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciwko COVID-19, ozdrowieńcy oraz dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące pod opieką zaszczepionych osób dorosłych.

fot. MChuc / Pixabay