Egipt. Kurort turystyczny
Artykuły

Oferta Egipska

Na podstawie danych uzyskanych z Biura ds. Turystyki Ambasady Egiptu oraz informacji od touroperatorów przygotowaliśmy zestawienie firm wysyłających polskich turystów do Egiptu. W tabeli znajdują się te firmy, które odpowiedziały na nasze ankiety. Z różnych przyczyn w zestawieniu nie znalazły się: Bentour, Ecco Holidays, Exim Tours, Firo-Tour Polska oraz Triada. Firmy te zasłaniały się przede wszystkim brakiem czasu oraz tajemnicą handlową.

Najwięksi

Alfa Star, Exim Tours oraz Selectours to biura podróży, które według danych z 2003 r., znajdujących się w dyspozycji Biura ds. Turystyki, wysłały do Egiptu najwięcej turystów. W naszym zestawieniu zdecydowaną przewagę uzyskało biuro podróży Alfa Star (41 tys. w 2004 r.). Selectours wysłało w sumie 21 tys. osób, natomiast liczby turystów obsłużonych przez ostatnie z wymienionych biur nie udało uzyskać – Exim Tours, niestety, nie udostępnił nam tych danych. Do czołówki dołącza powoli biuro podróży Itaka (11 tys. klientów) – pozostałym firmom nie udało się nawet osiągnąć liczby 5 tys. wysłanych klientów.

Dobre lata

Od 2000 r. biura podróży zaczęły włączać do swojej oferty wyjazdy do Egiptu – było to efektem wyraźnego wzrostu zainteresowania tym krajem wśród turystów z Polski. To z kolei wynikało z wyraźnie niższego kosztu wycieczki w porównaniu z pobytem w europejskich południowych kurortach.

Powody były dwa. Po pierwsze – Egipt jako dolarowa destynacja był tańszy (zob. „Polacy w Egipcie”, str.???). Po drugie, po zamachu terrorystycznym na WTC we wrześniu 1999 r. zmniejszył się ruch turystyczny do krajów arabskich z Europy Zachodniej. Ratunkiem dla sytuacji miało być obniżenie cen lotów czarterowych oraz noclegów w hotelach (prawdopodobnie dotowane z pieniędzy rządowych). Nie spowodowało to wpraedzie powrotu zachodnioeuropejskich turystów do kraju faraonów, ale tania oferta bardzo dobrze przyjęła się na rynkach środkowo- i wschodnioeuropejskich, w tym także w Polsce.

Po kilku latach bogatsi klienci z Zachodu wrócili do Egiptu, a polscy touroperatorzy obsługujący wyjazdy do tego kraju nadal przeżywają okres prosperity. Dzięki korzystnemu kursowi dolara w stosunku do euro wyjazdy do Egiptu wciąż są atrakcyjne cenowo.

Jaka oferta?

W ofercie królują dwa nadmorskie kurorty – Hurghada (wybrzeże Morza Czerwonego) i Sharm El Sheikh (półwysep Synaj). Większość firm ma w swojej ofercie pobyty stacjonarne oraz wycieczki objazdowe. Wśród tych ostatnich dużą popularnością cieszą się rejsy po Nilu, często łączone z pobytem w hotelu. Na przykład 15-dniowy pobyt w Luxorze lub w Hurghadzie jest głównym egipskim produktem Sigma Travel, które wysłało w zeszłym roku do Egiptu 1,2 tys. osób. Podobny program oferuje swoim klientom Oasis Tours: 3 noce w Hurghadzie i 5 na statku na Nilu.

Autor: Marek Łaba

Źródło: Rynek Turystyczny

Data publikacji: Marzec 2005