Morze Czerwone, Egipt
Miejsca

Morze Czerwone

Świat, którego nie zobaczysz na ziemi

Egipt kojarzy się wszystkim z nieskończonymi piaskami pustyni, z kryjącymi skarby piramidami i monumentalnym Sfinksem. Jednak kilka godzin jazdy samochodem z Kairu czy też z Doliny Królów i znajdujemy się nad najcieplejszym na naszej planecie morzem. Jego temperatura nigdy nie schodzi poniżej 19 °C, co pozwala na uprawianie sportów wodnych i zażywanie kąpieli przez cały rok.

Wbrew swojej nazwie, Morze Czerwone jest ciemnoniebieskie, a barwa wody zmienia się u jego wybrzeża od lazurowej po turkusową. Ton tych kolorów nadają korale, których rafy rozciągają się już pół metra pod wodą.

Hurghada

Głównym ośrodkiem turystycznym na wybrzeżu Morza Czerwonego jest Hurghada, oddalona od Kairu o 500 km. To raj dla nurków i wszystkich spragnionych sportów wodnych. Wody Morza Czerwonego przyciągają również zapalonych wędkarzy z całego świata. Jednakże piaszczyste plaże, które rozciągają się na południe od osady, przyciągają również tych, którzy pragną jedynie słonecznych i morskich kąpieli.

Pobyt nad Morzem Czerwonym stanowi dobrą okazję do skorzystania z ofert kilkudniowych wycieczek, bo jednak będąc w Egipcie nie można nie zobaczyć starożytnych cudów Świata.

El Gouna

Malowniczy kurort odległy od Hurghady 25 km. Całość zaprojektowana przez twórcę Eurodisneylandu (!). Można tu robić wszystko – grać w golfa, jeździć konno po plaży, nurkować. A wieczorem zasiedzieć się w jednej z wielu uroczych kafejek.

Safaga

Znany kiedyś z leczniczych właściwości, dzisiaj zapomniany przez turystów. Główną atrakcją Safagi są piękne rafy koralowe.

Al. Qussajr

Do X w. był to główny port Morza Czerwonego. Do zobaczenia: meczet z XII w., i potężny fort, w którym stacjonował garnizon 20 tys. żołnierzy. Piękne, praktycznie puste plaże.

Marsa Allam

Najdalej na południe położona miejscowość rekreacyjna, dalej jest już Sudan. Miejsce rzadko odwiedzane przez turystów, ale jednak cenione przez płetwonurków.

Wieczorem należy wybrać się do jednego z nocnych klubów położonych wprost na plaży.

Jeżeli obce jest ci pływanie pod wodą, możesz odkryć bogactwo rafy koralowej z… pokładu statku, którego dno jest przeszklone.

Najbardziej okazałe koralowce występują w Zatoce Makadi, która rozciąga się 30 km od Hurgady. Wody Makadi są też wymarzonym miejscem dla surfingowców.