Kair, Egipt
Miejsca

Kair

Matka świata

Kipiąca życiem metropolia, harmonijnie łącząca ślady najstarszej cywilizacji ze zdobyczami nowoczesnej kultury. Największe miasto świata islamu, którego charakter ukształtowały przeplatające się wpływy kultur arabskiej, afrykańskiej i europejskiej. Bez wątpienia – jedna z najbardziej imponujących stolic świata.

Przez wieki Kair był i jest największym miastem starego kontynentu. Od tysiącleci krzyżowały się tu wpływy cywilizacji pochodzących z Europy, Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki. Przez to stolica Egiptu zaskakuje swym kolorytem, a na poznanie tego miasta potrzeba kilku dni, a i tak wiele nam umknie.

Z jednej strony mamy świadectwa potęgi starożytnego Państwa Faraonów z piramidami i Sfinksem na czele, oraz skarbami strzeżonymi za murami Muzeum Egipskiego. Z drugiej strony, wczesnochrześcijańskie kościoły i przepiękne meczety. No i płynący leniwie Nil, i feluki o zachodzie słońca..

Kair jest miastem wielu kontrastów – kulturowych jak i społecznych. To miejsce na ziemi o 5 tysiącach lat historii i kultury, tętniące życiem 24 godziny na dobę serce trzech kontynentów.

Piramidy w Gizie

Jeden z cudów świata. Leżą na skraju pustyni Libijskiej i przedmieść Kairu. W sumie są trzy, najwyższa z nich to piramida Cheopsa – zbudowana z 2,5 mln bloków kamiennych, wznosi się na wysokość 137 m.

Sfinks

Słynna tajemnicza statua lwa z głową człowieka, strzegąca piramid.

Kościoły koptyjskie – budowane pomiędzy panowaniem dynastii Ptolemeuszy a zajęciem Egiptu przez Muzułmanów. Na pamiątkę św. Marka Ewangelisty, który chrystianizował Egipt, została wzniesiona największa katedra w Afryce.

Meczety – jest ich w Kairze wiele. Warto odwiedzić meczet sułtana Hassana, którego wykute z brązu drzwi są pokryte złotem i srebrem, słynną cytadelę, meczet Al-Azhar i całe mnóstwo innych

Egipskie Muzeum

Punkt obowiązkowy w czasie pobytu w Kairze. Jedno z najważniejszych i najbogatszych muzeów na świecie. Ponad 250 tys. eksponatów z starożytności – w tym te najważniejsze, jak skarby z grobu Tutenhamona

Muzeum Koptyjskie – Największa kolekcja sztuki koptyjskiej (wczesnochrześcijańskiej)- manuskrypty, ikony, rzeźby.

Muzeum Perfum – to właśnie z Egiptu pochodzi większość zapachów. Perfumy były wytwarzane tu od tysiącleci. Po zwiedzaniu można nabyć konkretne zapachy i samemu opracowywać kombinacje różnych perfum.

Wieża Gezirah – jedna z głównych atrakcji współczesnego Kairu. Na szczycie (180 m) znajduje się obrotowa platforma z restauracją i kawiarnią, z której można podziwiać panoramę miasta.

Bazar Chan el-Chalili – po zwiedzeniu Muzeum Egipskiego to jest drugi punkt programu. Największy i najstarszy bazar na świecie. Setki stoisk, tysiące sprzedawców i kupców. Wszystkie ceny są umowne, a targowanie się to wręcz obowiązek kupujących