Kurort w Egipcie
Informacje praktyczne

Egipt pokryje koszty kwarantanny i leczenia

Marzą Ci się wakacje w Egipcie? Zaplanuj urlop mimo pandemii – Egipt zapewnia, że pokryje koszt ew. kwarantanny oraz leczenia. Szczegóły znajdziesz poniżej.

Kwarantanna i hospitalizacja

Polacy mogą śmiało planować wypoczynek w Egipcie. Jeśli zostanie u nich potwierdzony COVID-19, przejdą kwarantannę na koszt egipskiego rządu, a w razie potrzeby także hospitalizację. Egipt tym samym zachęca do spędzenia wakacji w swoich kurortach i gwarantuje bezpieczny pobyt. Hotele są poddawane licznym kontrolom sanitarnym, wykonywanym przez firmy zagraniczne.

Testy PCR na lotnisku

Wymagane jest też wykonanie testu na obecność koronawirusa – wynik negatywny pozwala na przekroczenie granic Egiptu. Badanie należy wykonać w ciągu 72 godzin przed planowanym wjazdem do Egiptu. Dokument powinien być przetłumaczony na angielski lub arabski i zawierać jeden z dwóch elementów – podpis i pieczęć lekarza albo znak wodny lub kod QR. Honorowane są zarówno wersje elektroniczne, jak i papierowe.

Dodajmy, że osoby wybierające się do Taby, Hurghady, Marsa Alam czy Szarm El-Szejk mogą też odpłatnie wykonać test PCR wcześniej, ale jeśli nie zdążą, będą mogli skorzystać z takiej opcji na egipskim lotnisku. Ma to być dodatkowe ułatwienie dla turystów.

„Deklaracja Podróżnego”

Warunkiem do otrzymania karty pokładowej jest wcześniejsze wypełnienie i złożenie „Deklaracji Podróżnego”. Zawiera ona m.in. dane osobowe, ale trzeba w niej odpowiedzieć także na szereg pytań – m.in. o stan zdrowia i kontakt z osobą chorą na COVID-19 w ciągu ostatnich 14 dni. Turysta deklaruje też, że jeśli zauważy objawy zarażenia covid-10, zgłosi się do lekarza. Musi też posiadać międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne pokrywające leczenie w Egipcie. W innych przypadkach egipski rząd zastrzega sobie, że nie ponosi odpowiedzialności. Brak deklaracji będzie traktowany jako nielegalny wjazd do Egiptu.

fot. Freesally / Pixabay