Egipt. Kair. Lampiony.
Aktualności

Egipt – fascynujący kraj orientu

Kair

To dziś kilkunastomilionowy moloch zatłoczony i gwarny, miasto ogromnych kontrastów. Koniecznie trzeba zobaczyć Muzeum Egipskie, gdzie przechowywane są wspaniałe skarby wydobyte z grobu Faraona Tutenhamona, odkrytego w 1924 roku przez brytyjskiego archeologa Howarda Cartera.

Są tu też setki rzeźb przybliżających nam tajemniczą historię starożytnego Egiptu. Warto odwiedzić Kair koptyjski, stare miasto, zamieszkałe od VI wieku pne. z Zawieszonym Kościołem i Muzeum Koptyjskim. Nie można oczywiście pominąć dzielnicy Giza ze słynnymi piramidami i Sfinksem. Trzeba także odwiedzić starą stolicę Memfis oraz pobliską Sakkarę, największe cmentarzysko starożytnego Egiptu, funkcjonujące przez ponad 3 tysiące lat ze schodkową piramidą Dżesera. Z islamskich obiektów polecam kairską cytadelę a także meczet Al.-Azhar, uważany za pierwszy uniwersytet na świecie oraz Ibn Tuluna – przykład klasycznej architektury islamskiej.

Luksor

W starożytności miasto to przez ponad 500 lat jako Teby pełniło rolę stolicy Egiptu. Homer wysławiał „stubramne Teby”, w swoim czasie było to najwspanialsze miasto ówczesnego świata. Zwiedzanie można zacząć od Karnaku ogromnej świątyni, gdzie przez 15 stuleci był ośrodek kultu wielkiego boga Amona. Ogromny kompleks świątyń, obelisków i pylonów zajmuje ogromny obszar. Od strony miasta prowadzi doń aleja sfinksów z baranimi głowami. Mijamy kolejne pylony, obeliski i posągi faraonów. Największe wrażenie robi ogromna sala hypostylowa z XII wieku p.n.e. z lasem 140 gigantycznych, kamiennych kolumn. Warto wybrać się tu wczesnym rankiem, kiedy jest nieco chłodniej i nie ma jeszcze tłumów turystów. Świątynia w Luksorze jest mniejsza, ale lepiej zachowana. Zwiedzać ją najlepiej wieczorem, kiedy podświetlona reflektorami sprawia niesamowite wrażenie. Nie można pominąć Doliny Królów, która kryje groby potężnych faraonów z okresu Nowego Państwa. Tu w 1922 roku angielski archeolog Howard Carter odkrył wypełniony skarbami grobowiec młodego faraona Tutenchamona. Wydobyte zeń skarby wystawione są w Muzeum Egipskim w Kairze. Część królewskich grobowców z fantastycznymi malowidłami na ścianach i sufitach udostępniono do zwiedzania. Można też odwiedzić Dajr al.-Bahri, grobową świątynię królowej Hatszepsut, którą rekonstruowali polscy specjaliści oraz słynne kolosy Memnona.

Autor: Grzegorz Micuła

Źródło: Podróże

Data publikacji: październik 2003 r.