Loty do Egipty
Artykuły

Dofinansowanie lotów do Egiptu

Rząd egipski dofinansowuje czarterowe połączenia lotnicze z Egiptem – za każde puste miejsce w samolocie polski touroperator może otrzymać ok. 206 euro zwrotu.

Biura podróży organizujące wycieczki do Taby oraz El Alamein mogą skorzystać ze specjalnego programu dofinansowania lotów czarterowych przygotowanego przez egipski rząd. Rekompensacie podlegają wszystkie wolne miejsca w samolotach czarterowych przylatujących do Egiptu z innych krajów, których czas lotu przekracza dwie godziny. Jej wysokość jest uzależniona od długości lotu i wynosi: w przypadku lotów trwających od dwóch do czterech godzin ok. 154 euro, a w przypadku lotów dłuższych niż cztery godziny – 206 euro. Samoloty z Polski lecą do Egiptu ponad cztery godziny.

Fundusze od egipskiego rządu mogą uzyskać te firmy, w których samolotach obłożenie miejsc wynosiło od 39 do 79 proc. – Rząd nie będzie dofinansowywał lotów zbyt nisko obłożonych, gdyż z naszego punktu widzenia nie byłoby to korzystne. Natomiast te biura podróży, którym uda się sprzedać ponad 79 procent miejsc w samolocie, osiągają zysk i dlatego nie będziemy ich dotować – wyjaśnia Mahmoud Khalil, attache ds. turystyki ambasady Egiptu w Polsce. Jedynie w przypadku lotów z Wielkiej Brytanii i krajów skandynawskich przedział ten określono na 50–94 proc.

Innym warunkiem uzyskania rekompensaty jest pobyt turystów w określonym regionie Egiptu. Pasażerowie samolotów lądujących na lotnisku w Tabie muszą spędzać urlop w wyznaczonych hotelach w miastach Taba lub Nuweiba. Natomiast w przypadku lądowania w El Alamein konieczny jest pobyt turystów w hotelach w tym mieście.

Biura podróży chcące uzyskać dofinansowanie muszą spełnić ponadto pewne wymogi formalne. Konieczna jest współpraca z licencjonowanym egipskim touroperatorem, który w imieniu polskiej firmy złoży specjalny formularz w dyrekcji lotniska (w Tabie lub El Alamein). Po weryfikacji formularza na lotnisku należy go złożyć w ciągu siedmiu dni w Ministerstwie Turystyki w Kairze wraz z dokumentami potwierdzającymi zakwaterowanie turystów we właściwym hotelu w regionie. Pieniądze zostaną wówczas przelane na konto egipskiego touroperatora.

Program dofinansowania lotów jest ograniczony czasowo. W przypadku lotów do Taby trwa do 21 marca, natomiast rekompensaty za wolne miejsca w samolotach lądujących na lotnisku w El Alamein będą możliwe między 15 marca a 30 czerwca. Egipcjanie liczą, że dzięki temu uda się wypromować nowe regiony turystyczne. Kilka lat temu podobny program dotyczył Sharm El Sheik i Hurgady – obecnie najbardziej popularnych destynacji turystycznych w Egipcie. Aktualnie, według danych biura ds. turystyki Ambasady Egiptu, jedynie biuro podróży Alfa Star organizuje wycieczki do Taby, natomiast żaden z polskich touroperatorów nie podjął się jeszcze organizacji lotów czarterowych na lotnisko w El Alamein.

Auto: Marek Łaba

Źródło: Rynek Turystyczny

Data publikacji: Marzec 2005