FAIL (W tym miejscu powinien pokazac sie Flash).

Artykuły

EGIPT: ZIMA, TO NAJLEPSZY SEZON

Autor: Cezary Rudziński
źródło: Wiadomości Turystyczne nr 148 (22)

Do Egiptu w zimie? – dziwią się ludzie, na ogół niewiele wiedzący o tym kraju. Tymczasem jeszcze niedawno, przed epoką masowej turystyki która stała się możliwa dzięki tańszym niż rejsowe przelotom czarterowym, główny sezon trwał tam tylko od listopada do lutego. O podróżowaniu nad Nil w lecie nikt na ogół nie myślał, gdyż panujące tam wówczas upały są trudne do zniesienia nawet dla tubylców.


Wiecej

Skarby Nilu

Autor: Cezary Rudziński
źródło: "Turystyka", dodatek do "Superexpressu"

Wielką atrakcję turystyczną Egiptu stanowią rejsy po Nilu. Ta licząca 6671 km długości rzeka wykorzystywana była jako droga wodna od najdawniejszych czasów. Statki wycieczkowe pojawiły się na niej już w XIX wieku pokonując w całości, lub tylko na poszczególnych odcinkach, blisko tysiąckilometrową trasę od Kairu do I katarakty, czyli Asuanu. Wybudowanie w 1902 roku przez Anglików Zapory Asuańskiej, zwanej dziś Małą Tamą, zaś w latach 1960 – 1970 przez Egipt przy pomocy ZSRR Wielkiej Tamy Asuańskiej umożliwiło żeglugę na Nilu przez cały rok. W końcu lat 90-tych XX w , wobec zagrożenia terrorystycznego, rejsy wycieczkowe ograniczono do okolic Kairu oraz ponad 200 kilometrowego, bardzo bogatego w zabytki starożytności znajdujące się na obu brzegach rzeki, odcinka od Asuanu do Luksoru.


Wiecej

Klimaty. Nad egipskim morzem

Autor: Monika Witkowska
źródło: Voyage

Podejście do życia Egipcjanie mają ogólnie bezstresowe. Turyści żartobliwie sprowadzają ich filozofię do skrótu "IBM". Nie chodzi bynajmniej o komputery, choć tych w licznych kafejkach internetowych nie brakuje, lecz o pierwsze litery słów: "Inszaala", "Bukra" i "Maalesz".


Wiecej

Egipska fantazja

Autor: Monika Witkowska
źródło: Voyage

Od działających świateł ważniejszy jest głośny klakson. Może lepiej nie oglądaj bieżnika opon i nie wpatruj się w prędkościomierz. Twój kierowca wyprzedza na trzeciego? To w Egipcie normalka. Ufaj, że "ręka Fatimy" dyndająca przy lusterku jako amulet sprawi, że cało i zdrowo dojedziesz do celu.


Wiecej

Rafa Elphinstone

Autor: Darek Sepioło
źródło: Wielki Błękit

Nagle wokół robi się ciemno. Mimo, iż jest wcześnie rano, toniemy w półmroku. Zdziwieni podnosimy wzrok szukając słońca. Tuż nad naszymi głowami majestatycznie przesuwa się zasłaniając światło ogromny czarny kształt.


Wiecej

Egipskie notatki

Autor: Agnieszka Szymańska
źródło: Świat, Podróże i Kultura

O Egipcie napisano już chyba wszystko, a na pewno bardzo wiele. Ale można będzie zawsze napisać coś nowego: jak my indywidualnie odbieramy nasze spotkanie z przeszłością i teraźniejszością tego niezwykłego kraju.


Wiecej

Egipskie panoptikum (część I)

Autor: Krzysztof Łukaszewicz
źródło: Świat, Podróże i Kultura

Zawrzeć w jednej opowieści tysiące lat historii i niezwykłe bogactwo materialnej i niematerialnej spuścizny Egiptu - kraju, który fascynował mieszkańcow Europy już w starożytności - jest po prostu niemożliwe.


Wiecej

Tajemnice starego Kairu

Autor: Mirosław Barwik
źródło: Świat, Podróże i Kultura

Ten kto przemierza wąskie uliczki starego miasta w Kairze na próżno szukałby śladów starożytnej cywilizacji faraonów, choć tu i ówdzie w murach meczetów znajdują się bloki zdobione hieroglifami i postaciami egipskich bogów.


Wiecej

EL TUR – nowe odkrycie w Egipcie

Autor: Mariusz Goliński
źródło: Magazyn Windsurfing nr. 20

Od pewnego czasu zaczęły nas w redakcji dochodzić wieści o nowym akwenie nad Morzem Czerwonym. Najczęściej powtarzanymi słowami w donosach było: 'wieje', 'przybój' i 'pusto'.


Wiecej

Polacy w Egipcie

Autor: Marek Łaba
źródło: Rynek Turystyczny

Kraj faraonów jest coraz bardziej popularny wśród polskich turystów (i nie tylko, patrz tab.). Wyjazdom sprzyja niezwykle korzystna cena imprez w porównaniu z ofertami innych nadmorskich krajów. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka.


Wiecej

Oferta egipska

Autor: Marek Łaba
źródło: Rynek Turystyczny

Na podstawie danych uzyskanych z Biura ds. Turystyki Ambasady Egiptu oraz informacji od touroperatorów przygotowaliśmy zestawienie firm wysyłających polskich turystów do Egiptu.


Wiecej

Dofinansowanie lotów do Egiptu

Autor: Marek Łaba
źródło: Rynek Turystyczny

Rząd egipski dofinansowuje czarterowe połączenia lotnicze z Egiptem - za każde puste miejsce w samolocie polski touroperator może otrzymać ok. 206 euro zwrotu.


Wiecej

El Gouna - laguny i kanały na pustyni

Autor: Cezary A. Rudziński

Laguny i kanały wypełnione czystą morską wodą, po których pływają łodzie, motorówki, skutery wodne, a niektórych nawet oceaniczne jachty. Podobnie jak w Wenecji nad kanałami przerzucone są mostki, zaś na wysepkach i półwyspach wnoszą się różnorodne pod względem architektury hotele.


Wiecej

Skarby Pustyni Nubijskiej

Autor: Cezary A. Rudziński

Najpierw wykonujemy 'wielki skok': z Hurgady nad Morzem Czerwonym, do której dolecieliśmy czarterowym samolotem z Warszawy, przez Safargę, gdzie kompletowane są konwoje turystycznych autokarów aby dalej jechać pod osłoną policji, Kenę nad Nilem i wzdłuż niego przez Luksor aż do Asuanu.


Wiecej

Święta w islamie

Autor: Iza Szybilska
źródło: www.arabia.pl

Piątek jest dla muzułmanów dniem świętym, a tym samym, podobnie jak nasza niedziela, dniem wolnym od pracy. W ciągu roku wyznawcy islamu obchodzą wiele świąt.


Wiecej

Najciekawsze zabytki

Autor: Alina Ert-Eberdt
źródło: Podróże Polecają

Najwspanialsze zabytki Egiptu są związane z kultem bogów oraz zmarłych. Świątynie w Karnaku i w Luksorze poświęcono trzem głównym bóstwom starożytnego Egiptu: Amonowi, którego otaczano największą czcią, bogini Mut oraz bogowi Chonsu.


Wiecej

Z Doliny Królów w Tebach do Kairu

Autor: Cezary Rudziński
źródło: Turystyka - dodatek do Gazety Prawnej Nr 9/25

W dziejach starożytnego Egiptu odegrał on marginalną rolę. A jednak jego imię znane jest dziś powszechniej, niż wielkich faraonów.


Wiecej

Egipt

Autor: Elżbieta Sawicka
źródło: Moje Podróże - dodatek do Rzeczpospolitej

Bezludzie. Pustka. Księżycowy krajobraz. To właśnie jest prawdziwy Synaj. Ten, kto pogardliwie powiedział o Synaju, że to "24 tysiące mil kwadratowych niczego", nie wiedział chyba, co mówi.


Wiecej

Fajum

Autor: Elżbieta Sawicka
źródło: Podróże - dodatek do Rzeczpospolitej

Ziemię nawadnia tu system kanałów i koła wodne - takie same jak w czasach Ptolemeuszy. Jak uciec od zgiełku siedmiomilionowej metropolii i od setek zagranicznych turystów, szczelnie wypełniających sale Muzeum Egipskiego i zabytkowe ulice starego Kairu?


Wiecej

Oazy w Oceanie Wydm

Autor: Cezary Rudziński
źródło: Turystyka - dodatek do Gazety Prawnej nr 30/46

Kilka - kilkadziesiąt palm w bezkresnym oceanie piaszczystych wydm, wśród nich źródełko, dostępu do którego bronią beduińscy jeźdźcy na wielbłądach z długimi, archaicznymi strzelbami i zakrzywionymi kindżałami.


Wiecej

Egipt bliżej

Autor: Magdalena Micuła
źródło: Biznes & Turystyka

Coraz więcej krajów o dużym potencjale turystycznym decyduje się stworzyć bezpośrednio w Polsce swoje biura promocji. Niedawno w Warszawie otworzyło podwoje Biuro Turystyczne przy Ambasadzie Egiptu.


Wiecej

Rady dla podróżujących z biurem podróży

Autor: Grzegorz Micuła
źródło: Podróże Polecają

Wyjazd do Egiptu z biurem podróży jest dobrym wyborem zwłaszcza jeśli nie znamy języka. Kryteria przy wyborze biura. Najlepiej wybrać biuro specjalizujące się w organizacji wyjazdów do Egiptu czyli tak zwanego touroperatora.


Wiecej

Gorący oddech pustyni

Autor: Malina Kluźniak, Małgorzata Malewska-Malek
źródło: Turystyka - dodatek do Gazety Wyborczej, Nr 22 (29)

Oczy bolą od kolorów, nie wiadomo, na co patrzeć najpierw. Wrażenie nieopisanej rozmaitości: nędzy i bogactwa, piękna i brzydoty, sacrum i profanum.


Wiecej

Spotkanie z legendą

Autor: Magdalena Micuła
źródło: Tele Tydzień

Egipt to esencja wypoczynku. Są tu monumentalne zabytki, słoneczne plaże i oszałamiające bogactwem kształtów i kolorów rafy koralowe. Można zjeść kolację w wiosce beduińskiej, obejrzeć legendarne monumenty, grobowce i piramidy.


Wiecej

Nie tylko Luksor i Karnak...

Autor: Cezary Rudziński
źródło: Turystyka - dodatek do Gazety Prawnej

Nil, największa rzeka starożytnego świata, święta i życiodajna, była zarazem ważnym szlakiem komunikacyjnym. Nad nią budowano osady i miasta, świątynie, pałace i nekropolie, z których część, w różnym stanie, dotrwała do naszych czasów.


Wiecej

Najpiękniejsze plaże i ośrodki wypoczynkowe

Autor: Alina Ert-Eberdt
źródło: Podróże Polecają

Atrakcją egipskich plaż oprócz delikatnego i złocistego piasku są rafy koralowe, które zaczynają się już od samego brzegu. Jest jednym z najbardziej znanych na świecie ośrodków nurkowania.


Wiecej

Między Aleksandrią i Abu Simbel, Pustynią Libijska i Synajem

Autor: Cezary Rudziński
źródło: Turystyka - Dodatek do Gazety Prawnej nr 21/37

O piramidach egipskich przynajmniej słyszał każdy absolwent szkoły podstawowej na świecie. One bowiem, oraz wiele innych zabytków z czasów faraonów, zajmują szczególne miejsce w dziedzictwie ludzkości.


Wiecej

Egipt

Autor: Grzegorz Micuła
źródło: Podróże

Fascynujący kraj orientu, który każdy powinien odwiedzić. A jest szansa, bo tak taniego Egiptu nie było i pewnie już szybko nie będzie. To dziś kilkunastomilionowy moloch zatłoczony i gwarny, miasto ogromnych kontrastów.


Wiecej

Nie budzić faraonów!

Autor: Elżbieta Pawełek

Niezwykłe świątynie, grobowce w Dolinie Królów i spacer w alei sfinksów. Klątwy dawnych władców i hieroglify. Nasz statek rusza w górę Nilu na spotkanie z tajemnicami starożytnego Egiptu. Słońce niemiłosiernie praży, choć w kalendarzu jesień.


Wiecej

Cuda natury

Autor: Alina Ert-Eberdt
źródło: Podróże Polecają

Egipt słynie najbardziej z raf koralowych, ale to nie są jedyne jego osobliwości przyrodnicze. Morze Czerwone stwarza bardzo korzystne środowisko dla rozwoju koralowców: temperatura jest optymalna, a woda czysta dzięki czemu promienie słoneczne przenikają do głębi..


Wiecej

Egipt: odradzanie antycznej tradycji

Autor: Cezary Rudziński

Biblioteki jako miejsca gromadzenia książek i księgozbiorów towarzyszą ludzkości od ponad 40 wieków. Chociaż najstarsze z nich wcale, lub tylko w niewielkim stopniu przypominały placówki znane nam obecnie.


Wiecej

Egipt - podróże polecają

Autor: Grzegorz Micuła
źródło: Podróże Polecają

Są kraje wprost stworzone do turystyki indywidualnej - wystarczy plecak, bilet i można odkrywać kraj po swojemu. To wspaniały i twórczy sposób podróżowania, ale nie wszystkie miejsca na świecie są dobre do takich wyzwań i eksperymentów.


Wiecej

Książnica ludzkości

Autor: Cezary Rudziński
źródło: Trybuna Nr 124/4024

Od strony Corniche , oficjalnie 26 July street - nadmorskiego bulwaru opasującego łukiem Zatokę Aleksandryjską, vis a vis zamykającego ją od wschodu przylądka zakończonego fortem El Sisila, wygląda to jak wspinająca się łagodnie na zbocze gigantyczna szklarnia.


Wiecej

Biuro ds. Turystyki Ambasady Egiptu
al. Niepodległości 69 02-626 Warszawa
tel. (22) 322 70 02 faks (22) 322 76 55
agencja interaktywna epox | interactive media house