FAIL (W tym miejscu powinien pokazac sie Flash).

Egipt: rejsy wielką atrakcją turystyczną

SKARBY NILU

Wielką atrakcję turystyczną Egiptu stanowią rejsy po Nilu. Ta licząca 6671 km długości rzeka wykorzystywana była jako droga wodna od najdawniejszych czasów. Statki wycieczkowe pojawiły się na niej już w XIX wieku pokonując w całości, lub tylko na poszczególnych odcinkach, blisko tysiąckilometrową trasę od Kairu do I katarakty, czyli Asuanu. Wybudowanie w 1902 roku przez Anglików Zapory Asuańskiej, zwanej dziś Małą Tamą, zaś w latach 1960 – 1970 przez Egipt przy pomocy ZSRR Wielkiej Tamy Asuańskiej umożliwiło żeglugę na Nilu przez cały rok. W końcu lat 90-tych XX w , wobec zagrożenia terrorystycznego, rejsy wycieczkowe ograniczono do okolic Kairu oraz ponad 200 kilometrowego, bardzo bogatego w zabytki starożytności znajdujące się na obu brzegach rzeki, odcinka od Asuanu do Luksoru.

Autor

Cezary Rudziński

Źródło

"Turystyka", dodatek do "Superexpressu"

Data publikacji:

16.6.2007

Z informacji jakie uzyskałem podczas niedawnej, kolejnej podróży po Egipcie na zaproszenie tamtejszego Ministerstwa Turystyki wynika, że jesienią br. mają zostać wznowione rejsy od Kairu do Asuanu. W ciągu 10 lub 14 dni w zależności od wybranego wariantu, można będzie zapoznać się z najważniejszymi zabytkami znajdującymi się nad Nilem, a równocześnie znakomicie odpocząć w luksusowych pływających hotelach, jakimi są – przynajmniej większość – współczesne statki turystyczne floty nilowej. Zwiększy to jeszcze bardziej atrakcyjność tej formy poznawania skarbów Egiptu.

Chociaż i aktualnie wykorzystywany w tym celu odcinek rzeki zapewnia niezwykłe przeżycia. Chętnych na nie jest coraz więcej, statków więc przybywa, podobnie jak turystów tą drogą docierających do sławnych zabytków. A są wśród nich także najwyższej światowej rangi. Przede wszystkim dawne antyczne Teby – w starożytności Miasto Stu Bram w Środkowym Egipcie, czyli współczesne Luksor i Karnak na wschodnim brzegu rzeki oraz Miasto Umarłych: Dolina Królów z wykutymi w skałach grobowcami faraonów, Dolina Królowych m.in. ze sławną świątynią grobową królowej Hatszepsut oraz Kolosy Memnona na zachodnim brzegu.

Ten zespół zabytków należy obok piramid w Gizie i Sakkarze, Sfinksa oraz Egipskiego Muzeum Starożytności w Kairze na północy Egiptu oraz świątyń Abu Simbel na jego południowych krańcach, do najcenniejszych skarbów antycznego państwa faraonów. Chociaż nie brak także wielu innych zabytków – zwłaszcza w okolicach Luksoru oraz między nim i Asuanem, tylko nieznacznie im ustępujących rangą i znaczeniem.

Luksor i Karnak z zespołami świątynnymi połączonymi w starożytności 3 – kilometrową Aleją Sfinksów z której zachowały się tylko fragmenty, rozkwitały w Złotym Wieku starożytnego Egiptu. Po jego upadku wspaniałe kamienne świątynie zasypały piaski pustyni tak dokładnie, że zbudowany we wsi Luksor na nadrzecznym wzgórzu meczet świętego męża Abu al-Haggaga ( XII w ) dziś jak gdyby wisi nad antyczną świątynią po jej odkopaniu z piasków w końcu XIX wieku. Podczas jednego z pobytów w Luksorze mogłem, dzięki uprzejmości mułły, obejrzeć z jego minaretu, jak z lotu ptaka, cały kompleks świątynny i był to widok niezapomniany!

W zespole zabytków prawobrzeżnych Teb rozleglejszy – w przeszłości zajmował on ponad 400 hektarów powierzchni – jest kompleks świątynny Karnaku. Przez 15 wieków (!) był to najważniejszy ośrodek kultu boga Amona. Kolejni faraonowie budowali go, burzyli i przebudowywali tworząc jeden z najwspanialszych zespołów świątyń całego antycznego świata. Nawet tylko to, co dotrwało do naszych czasów, oszołamia. Prowadząca do ogromnych pylonów – świątynnych bram – aleja Sfinksów z baranimi głowami, fragment dawnej drogi procesjonalnej. Zachowane fragmenty kaplicy Sethiego II, wspaniałej świątyni Ramzesa III, a zwłaszcza przypominająca las Wielka Sala Hypostylowa z XIII w p.n.e. ze 140 kamiennymi kolumnami pokrytymi rzeźbami, czy również rzeźbione obeliski Totmesa II i królowej Hatszepsut – a to tylko przykłady skarbów Karnaku – powodują wręcz zawroty głowy.

Świątynia w Luksorze, zajmująca mniejszy obszar niż karnacka, powstała w podstawowej części w XIV w p.n.e. Także do niej prowadzi aleja baraniogłowych sfinksów, jest wspaniała kolumnada Amenhotepa III, zachwycający Wielki Dziedziniec Słońca oraz zawsze, a byłem tam już parokrotnie o różnych porach doby, robiące na mnie wrażenie ponad 15 metrowej wysokości granitowe kolosy siedzącego faraona Ramzesa II. A to przecież tylko najważniejsze zabytki Środkowego Egiptu. Warte zobaczenia, poza wspomnianymi już na Zachodnim Brzegu, są także luksorskie muzeum starożytności, świątynia Madinat Habu, Ramesseum i parę innych obiektów.


Galerie

Luksor - Al Karnak


Luksor


Luksor


Luksor - Wschodni Brzeg


Luksor - Zachodni Brzeg


Biuro ds. Turystyki Ambasady Egiptu
al. Niepodległości 69 02-626 Warszawa
tel. (22) 322 70 02 faks (22) 322 76 55
agencja interaktywna epox | interactive media house