FAIL (W tym miejscu powinien pokazac sie Flash).

Rafa Elphinstone

Nagle wokół robi się ciemno. Mimo, iż jest wcześnie rano, toniemy w półmroku. Zdziwieni podnosimy wzrok szukając słońca. Tuż nad naszymi głowami majestatycznie przesuwa się zasłaniając światło ogromny czarny kształt.

Elphinstone to jedna z najsłynniejszych i najpiękniejszych raf Morza Czerwonego. Położona jest zaledwie 12 kilometrów od brzegu w rejonie Marsa Alam. Owalny kształt rozciąga się z północy na południe. Z tych dwóch stron rafa zakończona jest łagodnie opadającymi plateau. Północne jest znacznie płytsze, zaczyna się na głębokości 5 metrów, a kończy na ponad 30. Po przeciwnej stronie rafy plateau jest znacznie głębsze i formując ostry klin opada do ponad 60 metrów. Tutaj jednak prądy opływające Elphinstone przyciągają najwięcej gatunków pelagicznych. Wschodnia i zachodnia ściana to pionowe formacje koralowe stromo opadające do ponad 100 metrów.

Autor

Darek Sepioło

Źródło

Wielki Błękit

Data publikacji:

sierpnień 2004 r.

Na rafie Elphinstone wykonuje się najczęściej trzy rodzaje nurkowań. Poranne zanurzenia zaczynają się nad południowym plateau. Po krótkim rejsie pontonem zostajemy zrzuceni przy końcu zachodniej ściany i powoli zanurzamy się kierując na południe. Już po kilku metrach wyłania się naszym oczom przepiękne plateau. Praktycznie nigdzie nie widać piaszczystego fragmentu, całe porośnięte jest twardymi i miękkimi koralami. Tuż przy ścianie rafy wypłaszczenie ma około 40 metrów szerokości. Płynąc na południe powoli opadamy coraz głębiej razem z plateau. Stopniowo zwęża się ono tak, że poniżej 50. metra widać już tylko wąski klin. Ten fragment rafy jest zdecydowanie najciekawszy. Fantastyczne formy koralowe, mnóstwo podwodnego życia, a dla szukających emocji w wielkim błękicie spotkania z gatunkami pelagicznymi. Tylko na jednym nurkowaniu spotkaliśmy ogromną mantę (ang. Manta Ray), szare rekiny rafowe (ang. Gray Reef Shark) i młota (ang. Hammerhead Shark). Ten ostatni jest tu podobno stałym gościem. Z ciekawostek warto jeszcze wspomnieć o łuku, który znajduje się na głębokości około 60 metrów. Można nim przepłynąć pod plateau z jednej strony rafy na drugą, ale ze względu na głębokość nie jest on dostępny w ramach nurkowań rekreacyjnych.


Biuro ds. Turystyki Ambasady Egiptu
al. Niepodległości 69 02-626 Warszawa
tel. (22) 322 70 02 faks (22) 322 76 55
agencja interaktywna epox | interactive media house