FAIL (W tym miejscu powinien pokazac sie Flash).

Święta w islamie

Piątek jest dla muzułmanów dniem świętym, a tym samym, podobnie jak nasza niedziela, dniem wolnym od pracy. W ciągu roku wyznawcy islamu obchodzą wiele świąt. Zwykle wiążą się one z podstawowymi obowiązkami religijnymi: pielgrzymką i postem.

HIDŻRA

Autor

Iza Szybilska

Źródło

www.arabia.pl

Data publikacji:

5 września 2002 r.

Pierwszy dzień roku muzułmańskiego (1. muharrama) obchodzony na pamiątkę emigracji proroka Muhammada z Mekki do Medyny w 622 roku n.e. z powodu konfliktu między twórcą religii islamu a arystokracją mekkańską. Muhammad założył w Medynie, ówczesnym Jasrib, nową wspólnotę muzułmańską. 1. muharram 622 roku n.e. to data oznaczająca początek ery islamu.

Zwykle dzień ten świętuje się wspominając historię przeniesienia się Proroka i jego zwolenników (muhadżirów) z Mekki do Medyny.

RAMADAN

Nazwa dziewiątego miesiąca kalendarza muzułmańskiego, miesiąca, w którym według tradycji został objawiony Koran i będący w islamie czasem postu – saumu. Jest trzecim z pięciu obowiązków muzułmanina, a jednocześnie ważnym filarem religii islamu. Jego zasady reguluje Koran (2:183-185, 187). Muzułmanie w czasie ramadanu od wschodu do zachodu słońca wstrzymują się od spożywania potraw i napojów, palenia, odbywania stosunków płciowych i czasami przełykania śliny. Ci, którzy z jakichś powodów (podróż, menstruacja, choroba) nie pościli bądź przerwali post w czasie ramadanu, zobowiązani są odbyć go w innym okresie.

Post stanowi symbol oczyszczenia religijnego, głębokiej duchowej dyscypliny, a także triumfu umysłu nad materią. Dlatego w islamie zalecane są też posty dobrowolne odbywane poza ramadanem.

Cały okres ramadanu jest czasem szczególnej religijności. W meczetach odbywają się zespołowe modły, zwane tarauih oraz recytowany jest Koran (każdego dnia postu kolejna jego część).

Zachód słońca jest znakiem przerwania postu aż do świtu. Muzułmanie spożywają wtedy uroczystą kolację, tzw. iftar. Noce zwykle wypełnia życie towarzyskie oraz obfite jedzenie.

LAJLAT AL-KADR

Święto, obchodzone 27. ramadana, upamiętnia noc pierwszego objawienia, jakie spłynęło na proroka Muhammada. Czas ten zwany jest "nocą przeznaczenia", gdyż wtedy właśnie Bóg ma określać losy wszystkich ludzi. Muzułmanie czytają tej nocy Koran i modlą się, by wyjednać u Boga jak najlepszy los.


Galerie

Islam


Meczet Alabastrowy


Biuro ds. Turystyki Ambasady Egiptu
al. Niepodległości 69 02-626 Warszawa
tel. (22) 322 70 02 faks (22) 322 76 55
agencja interaktywna epox | interactive media house