FAIL (W tym miejscu powinien pokazac sie Flash).

Egipt

Bezludzie. Pustka. Księżycowy krajobraz. To właśnie jest prawdziwy Synaj

Gorejący Krzew Mojżesza

Ten, kto pogardliwie powiedział o Synaju, że to "24 tysiące mil kwadratowych niczego", nie wiedział chyba, co mówi. Gdyby rzeczywiście chodziło o "nic", ten skalisty półwysep nie byłby od tysiącleci jednym wielkim polem bitwy. Synaj, brama między Afryką i Azją, ze względu na swoje położenie stanowi ważny punkt strategiczny, szczególnie od czasu wybudowania Kanału Sueskiego. Ma też znaczące bogactwa naturalne. Za czasów faraonów istniały na półwyspie kopalnie turkusów, dziś wydobywa się tu ropę naftową i gaz ziemny.

Autor

Elżbieta Sawicka

Źródło

Moje Podróże - dodatek do Rzeczpospolitej

Data publikacji:

17 października 2003 r.

Nie tak dawno przybyło Synajowi jeszcze jedno źródło dochodów. Setki tysięcy turystów przyjeżdżają tu każdego roku z powodu słońca, złotych plaż, ciepłych wód Morza Czerwonego i jednej z najpiękniejszych raf koralowych na świecie.

Cuda podwodnego świata

Sharm El Sheik (według innej pisowni Szarm asz-Szajch), położony na najdalej wysuniętym na południe krańcu Półwyspu Synajskiego to dwadzieścia kilometrów bieżących hoteli, plaż, restauracji, dyskotek i nocnych barów. Jest największym egipskim kurortem nad zatoką Akaba. I bardzo młodym - liczy niewiele więcej niż dwadzieścia lat, większość hoteli lśni nowością. Każdego roku ściągają tu miłośnicy nurkowania z całego świata, morze jest kryształowo czyste, rafa - fantastyczna, z tysiącami gatunków jaskrawo ubarwionych ryb i zwierząt morskich. Barakudy, papugoryby, mureny, delfiny i żółwie morskie widać nie tylko w czasie nurkowania z aparatem, wystarczy maska i fajka. Powodzeniem cieszą się także wycieczki łodzią z przezroczystym dnem lub łodzią podwodną. Celem wielu wypraw stał się ostatnio Ras Muhammad, pierwszy morski park narodowy Egiptu, położony 30 km na południowy zachód od Sharm El Sheik.

Kto już nasyci się plażą, słońcem i cudami podwodnego świata, powinien koniecznie wybrać się w głąb półwyspu. Znajdzie się nagle w zupełnie innym świecie.


Galerie

Synaj


Biuro ds. Turystyki Ambasady Egiptu
al. Niepodległości 69 02-626 Warszawa
tel. (22) 322 70 02 faks (22) 322 76 55
agencja interaktywna epox | interactive media house