FAIL (W tym miejscu powinien pokazac sie Flash).

Najpiękniejsze plaże i ośrodki wypoczynkowe

Atrakcją egipskich plaż oprócz delikatnego i złocistego piasku są rafy koralowe, które zaczynają się już od samego brzegu.

Sharm al Sheikh

Autor

Alina Ert-Eberdt

Źródło

Podróże Polecają

Data publikacji:

luty 2004 r.

Jest jednym z najbardziej znanych na świecie ośrodków nurkowania. Leży na południowo-wschodnim krańcu półwyspu Synaj i ciągnie się wzdłuż wybrzeża aż przez 20 kilometrów. W luksusowej części turystycznej o nazwie Naama Bay są liczne szkoły nurkowania, naprawdę do wyboru, do koloru. Rafy zaczynają się już przy samym brzegu, co nie jest bez znaczenia dla początkujących nurków. Oprócz oglądania zwierząt morskich są także organizowane podwodne ekspedycje do wraków.

Prawie wszystkie większe hotele organizują wycieczki do klasztoru św. Katarzyny, który powstał dla upamiętnienia jednego z najważniejszych wydarzeń opisanych w Biblii. Według Starego Testamentu, na Górze Synaj Bóg objawił się Mojżeszowi pod postacią języków ognia w płonącym krzewie. W liczącym ponad pięć wieków klasztornym kościele znajduje się kaplica Krzewu Gorejącego. Biblioteka klasztorna jest drugą po watykańskiej pod względem zasobności w zabytki piśmiennictwa wczesnochrześcijańskiego. A do Góry Synaj, na której według Biblii Mojżesz otrzymał Dziesięcioro Przykazań, prowadzi stąd dobrze wydeptana ścieżka.

Dahab

Leży u podnóża gór na wschodnim wybrzeżu Synaju, około 100 km od Sharm el Sheikh. Nazwa tej miejscowości oznacza złoto i nawiązuje do złocistobrązowego koloru tutejszej plaży, ale największą atrakcją tego ośrodka jest łowienie egzotycznych ryb rafowych i obserwowanie zwierząt morskich żyjących na rafie, która w tym rejonie jest wyjątkowo piękna. Zdaniem znawców raf, z Zatoką Akaba, nad którą leży Dahab, może konkurować jedynie australijska Wielka Rafa Koralowa. Do ulubionych miejsc nurkowania należy 80-metrowa głębia całkowicie otoczona rafą tzw. Błękitna Dziura, która wymaga jednak znacznego doświadczenia w nurkowaniu. Generalnie, Dahab jest ośrodkiem dla wytrawnych nurków.

Na penetrowaniu dna morskiego nie kończą się atrakcje tego kurortu. W Zatoce wieją wiatry, które sprzyjają uprawianiu windsurfingu.

Nuweiba

Nie ma tak malowniczego położenia jak Dahab, ale rafa jest tu równie piękna. Do Dahabu jest stąd około 80 km, więc można do niego podjechać i ewentualnie zmienić lokum. Na ciągnącym się przez 10 km wybrzeżu Nuweiby wciąż buduje się nowe hotele o różnym standardzie. Generalnie, jest tutaj taniej niż w Dahabie i w Sharm al Shaikh.

Za częścią turystyczną, w kierunku północnym, znajduje się osada beduińska - wzdłuż plaży stoją chaty bambusowe i są rozbite biwaki. W pobliżu znajdują się też ruiny XVI-wiecznej twierdzy sułtana mameluckiego.

O ile sama Nuweiba nie jest szczególnie piękna (szpecą ją liczne budowy nowych hoteli), to najbliższa okolica jest bardzo ładna. Wspaniałe widoki tworzą góry znajdujące się w głębi półwyspu Synaj oraz górzyste wybrzeże Arabii Saudyjskiej po drugiej stronie zatoki Akaba.

Biuro ds. Turystyki Ambasady Egiptu
al. Niepodległości 69 02-626 Warszawa
tel. (22) 322 70 02 faks (22) 322 76 55
agencja interaktywna epox | interactive media house