FAIL (W tym miejscu powinien pokazac sie Flash).

Między Aleksandrią i Abu Simbel, Pustynią Libijska i Synajem

Oblicza Egiptu - kraju 5 cywilizacji

O piramidach egipskich przynajmniej słyszał każdy absolwent szkoły podstawowej na świecie. One bowiem, oraz wiele innych zabytków z czasów faraonów, zajmują szczególne miejsce w dziedzictwie ludzkości. Ze starożytnej Asyrii, Babilonu, Mezopotamii, pozostały bowiem jedynie ruiny, fragmenty, niekiedy cenne i piękne, budowli, rzeźb, trochę dzieł sztuki i przedmiotów codziennego użytku. Natomiast starożytny Egipt pozostawił nam w spadku całe zespoły piramid i świątyń, nierzadko z niesłychanym bogactwem detali architektonicznych, a także bajeczne wręcz skarby w postaci sprzętów, ozdób, biżuterii, dzieł sztuki, o mumiach ludzi, zwierząt i ptaków nie wspominając.

Autor

Cezary Rudziński

Źródło

Turystyka - Dodatek do Gazety Prawnej nr 21/37

Data publikacji:

29 maja 2003 r.

Egipt jest krajem 5 cywilizacji: starożytnej okresu faraonów, greckiej, rzymskiej, chrześcijańskiej i islamu - przypomniał Adel Abdel Aziz, szef Egipskiej Izby Turystyki podczas spotkania z polskimi dziennikarzami zaproszonymi nad Nil przez tamtejsze ministerstwo turystyki. Miałem przyjemność być jednym z nich i chociaż już wcześniej zdołałem nieźle poznać ten kraj od Aleksandrii nad Morzem Śródziemnym po Abu - Simbel na Pustyni Nubijskiej i od Góry Mojżesza na Synaju po Pustynię Libijską zwaną w Egipcie Zachodnią, także ta podróż pozwoliła mi nie tylko pogłębić i utrwalić wiedzę o cudach tego kraju, ale także zobaczyć sporo nowego, szalenie ciekawego.

Do tego stopnia, że pomimo światowych zawirowań, zwłaszcza w ostatnich dwu latach, a także wcześniejszych, krwawych zamachów terrorystycznych na turystów zagranicznych przed Egipskim Muzeum Starożytności w Kairze i Świątynią Królowej Hatszepsut na Zachodnim Brzegu antycznych Teb, miliony turystów przyjeżdżają do Egiptu aby poznawać ten kraj oraz wypoczywać. Wśród 5 mln zagranicznych gości dominują Niemcy - 750 tys. i Włosi - 720 tys. Ale dużo jest również Francuzów, Brytyjczyków i Rosjan. Polaków w ub. r. było tylko 76 tys., ale - co podkreślił nasz rozmówca - o blisko 20 tys. więcej niż w roku 2001. Co świadczy o wzroście zainteresowania w Polsce Egiptem.

Jest to bowiem kraj rzeczywiście niezmiernie ciekawy i gościnny. Dysponujący unikalnymi zabytkami z czasów faraonów, wieloma wspaniałymi późniejszych kultur. Zdaniem specjalistów jeszcze około 70 proc. zabytków nie zostało odkrytych, chociaż trwa to od czasów wyprawy Napoleona Bonapartego pod piramidy w końcu XVIII wieku. Archeolodzy ciągle znajdują coś nowego, niekiedy wręcz oszałamiającego, że wspomnę odkryty w 1922 r grobowiec faraona Tutenchamona z jego nieprzebranymi skarbami - tylko w salach muzeum eksponowanych jest 1700 przedmiotów , czy odkopaną w 1954 r w pobliżu piramidy Cheopsa Słoneczną łódź - kolejna, obok, czeka na swoją kolej.

Zabytki Egiptu faraonów skoncentrowane są przede wszystkim w trzech centrach. Kairze i jego okolicach, w Egipcie Środkowym oraz Górnym. W stolicy "Numerem 1" jest Egipskie Muzeum Starożytności, w którym zgromadzono nieprzebrane skarby. Pisałem o nich niedawno na tych łamach. Piramidy: Cheopsa, Chefrena i Mykerynosa - używam nazw zadomowionych w Polsce - oraz Sfinks w podkairskiej Gizie należą do kanonu zwiedzania kraju. Podobnie jak nekropolia w Sakkarze, z najstarszą Piramidą Schodkowa Dżesera. Rzadziej odwiedzane są inne zabytki: Memfis, piramidy w Zawijat al-Arjan, Abu Sir, Dahszur czy Abu Ruasz.

(C) Cezary Rudziński

Biuro ds. Turystyki Ambasady Egiptu
al. Niepodległości 69 02-626 Warszawa
tel. (22) 322 70 02 faks (22) 322 76 55
agencja interaktywna epox | interactive media house