FAIL (W tym miejscu powinien pokazac sie Flash).

Cuda natury

Oazy

Geologicznie są to depresyjne zagłębienia na pustyni, z których wytrysnęły źródła. Depresje pod wpływem wiatrów stopniowo pogłębiały się aż osiągnęły poziom wód podziemnych i ciśnienie spowodowało wypływ źródła na powierzchnię. A w potocznym rozumieniu, są to wyspy zieleni wśród piasków. Znajdują się wśród nich zarówno niewielkie, jak i całkiem rozległe obszary, umożliwiające ludziom osiedlanie się na stałe.

Najbardziej znane oazy to: Fajum słynąca z odkrytych na jej terenie tzw. portretów fajumskich (malowanych na cienkich deszczułkach), Siwa z ruinami starożytnego miasta, Al-Farafira wyróżniająca się ciekawą, lokalną architekturą oraz Ad-Dachila z bujnymi palmami daktylowymi i ogrodami, które ładnie kontrastują z różowymi i rdzawymi skałami pustyni.

Zwiedzenie oazy pozwala zrozumieć sedno życia mieszkańców kraju pustynnego.

Informacje praktyczne

Stałe godziny otwarcia w wielu oazach, szczególnie małych praktycznie nie istnieją. Trzeba się zgłaszać do dozorcy. Wstęp jest często bezpłatny, ale bakszysz mile widziany. Lokalne biura turystyczne organizują weekendowe pobyty w wybranej oazie lub tygodniowe wycieczki, podczas których zwiedzić wszystkie z nich. Koszt ?

Ras Muhammad

Jest to południowy cypel półwyspu Synaj. Znajduje się tutaj Park Narodowy Ras Muhammad, przy czym w tym wypadku przez park należy rozumieć przede wszystkim rafy oraz podwodną florę i faunę. Żyje tutaj ponad 1000 zwierząt morskich, m.in. rekiny, barakudy, żółwie i płaszczki. Biegnący na powierzchni lądu płytki kanał porastają lasy namorzynowe, które są terenem lęgowym dla ptaków wędrownych. Na lądzie żyją lisy, gazele i koziorożce. A w pawilonie dydaktycznym są wyświetlane bezpłatnie filmy przyrodnicze.

Warto tutaj przyjechać choćby tylko dla widoków. Widać stąd i Zatokę Sueską, i Zatokę Akaba, i góry na wybrzeżu Morza Czerwonego oraz sąsiednią Arabię Saudyjską.

Informacje praktyczne

Otwarty codziennie od rana do zmierzchu. Do zwiedzania jest udostępniona tylko część obiektu, zaledwie 12 procent całej jego powierzchni. Bilet wstępu 10 dolarów. Na terenie parku nie ma hoteli, ale w centrum obsługi ruchu turystycznego można dostać pozwolenie na rozbicie namiotu.

Generalnie najlepszą porą na zwiedzanie Egiptu ze względu na znośną temperaturę, jest okres od października do maja. Ale trzeba liczyć się z tym, że podczas zimowych miesięcy na północy możemy wieczorami zmarznąć, a także nieźle zmoknąć.

Półwysep Synaj

W epoce faraonów był ceniony ze względu na złoża turkusów, miedzi i złota. W czasach opisanych na kartach Biblii, był miejscem najbardziej doniosłych wydarzeń. Tutaj m.in. Bóg objawił się Mojżeszowi i przekazał mu Dziesięcioro Przykazań. We wczesnym chrześcijaństwie przebywali na Synaju św. Antoni i św. Paweł Asceta (nie mylić z Pawłem Apostołem). Dziś w tych miejscach stoją klasztory, w których żyją mnisi koptyjscy, czyli chrześcijanie egipscy.

W okresie nowożytnym Synaj stał się areną poważnego konfliktu międzynarodowego, którego przyczyną był Kanał Sueski otwarty w 1869 r.

Obecnie jest atrakcją dla turystów szukających aktywnego odpoczynku. Znajdują tutaj najpiękniejsze rafy i najbardziej luksusowe ośrodki wypoczynkowe. Sharm al Sheikh to ulubione miasto prezydenta Egiptu Moubaraka, w związku z tym jest ono bardzo zadbane i ma dużo lepszą infrastrukturę niż inne ośrodki nurkowania. Ale pociąga to także za sobą wysokie ceny.


Galerie

Synaj


Biuro ds. Turystyki Ambasady Egiptu
al. Niepodległości 69 02-626 Warszawa
tel. (22) 322 70 02 faks (22) 322 76 55
agencja interaktywna epox | interactive media house