FAIL (W tym miejscu powinien pokazac sie Flash).

Cuda natury

Rafy koralowe

Egipt słynie najbardziej z raf koralowych, ale to nie są jedyne jego osobliwości przyrodnicze.

Morze Czerwone stwarza bardzo korzystne środowisko dla rozwoju koralowców: temperatura jest optymalna, a woda czysta dzięki czemu promienie słoneczne przenikają do głębi. Z wapiennych szkieletów obumarłych koralowców utworzyły się przez setki lat podwodne wały, wśród których dziś żyje wiele gatunków ryb i innych zwierząt morskich o niespotykanych kształtach i barwach. Same rafy są także kolorowe, mogą być żółte, różowe, czerwone, a ich ściany osiągają wysokość ponad 80 metrów.

Od brzegu do grzebienia rafy fauna jest skromna, bo jest tu za płytko, szczególnie dla ryb. Natomiast za zboczem rafy, zazwyczaj stromym, niekiedy urozmaiconym grotami i kanionami, znajdują się duże skały podmorskie, będące "domem" dla setek stworzeń i roślin. Każdy z tych małych, zamkniętych, podwodnych światów jest niepowtarzalny. I to już jest wystarczający powód, aby go zobaczyć.

Informacje praktyczne.

Rafy można oglądać prze cały rok. Przykładowo, wycieczka statkiem na wyspę koralową, z kilkugodzinnym postojem na otwartym morzu, w rejonie Hurghady kosztuje 20 dolarów.

Autor

Alina Ert-Eberdt

Źródło

Podróże Polecają

Data publikacji:

luty 2004

Ważne!

Nie wolno urywać na pamiątkę nawet najmniejszego kawałka rafy. Zabronione jest również zbieranie gałązek koralowców wyrzucanych na brzeg. Za wykrycie ich w bagażu podczas kontroli celnej grozi surowa kara. Nielegalne jest też zbieranie muszli z żywymi zwierzętami w środku. Dla własnego dobra lepiej nie zabierać z plaży także pustych muszli, bo przecież możemy zostać posądzeni o usunięcia mięczaka, a swojej niewinności nie będziemy w stanie udowodnić.

Pustynie

Zajmują aż 90 procent powierzchni Egiptu. Na terytorium tego kraju leżą trzy pustynie. Pustynie Synaj oraz Wschodnia nie są całkowicie jałowe, istnieje na nich wegetacja. Natomiast Pustynia Zachodnia, będąca przedłużeniem Sahary, jest jednym z najgorętszych i najbardziej suchych obszarów na świecie. Wszystkie trzy są w przeważającej części skaliste. Od zawsze wieją na nich silne wiatry, które powodują erozję skał, a w konsekwencji tworzenie się ostańców skalnych o ciekawych kształtach. Piaski powstałe z wietrzenia skał, poruszane wiatrem, przemieszczają się na pola uprawne i do wiosek, zasypując wszystko po drodze.

Dzikie zwierzęta można spotkać tylko w pobliżu oaz oraz wybrzeża Morza Śródziemnego. Żyją tu głównie gazele, lisy pustynne, hieny, szakale, węże i jaszczurki.

Warto wybrać się na pustynię aby zobaczyć zjawisko fatamorgana, które jest rzeczywiście niesamowite. Doświadczyłam tego na własne oczy. Z dużej odległości wydawało mi się, że na horyzoncie widzę skały i rozległa taflę wody, a w miarę zbliżania się do tego miejsca, okazało się, że był tam tylko piasek. Na pustyni niesamowicie wygląda wschód i zachód słońca oraz rozgwieżdżone niebo (zupełnie innymi gwiazdami niż nad Europą).

Informacje praktyczne

Samemu na pustyni można się bardzo łatwo zgubić, jeśli nie mamy ze sobą urządzenia GPS. Na pustyni nie ma ani drogowskazów, ani dróg. Dużo więcej i bez błądzenia zobaczymy z przewodnikiem podczas zorganizowanej wycieczki. Wycieczka jeepami na pustynię, urozmaicona przejażdżką na wielbłądach oraz zwiedzaniem wioski Beduinów kosztuje 35 dolarów i jest warta tych pieniędzy.


Galerie

Synaj


Biuro ds. Turystyki Ambasady Egiptu
al. Niepodległości 69 02-626 Warszawa
tel. (22) 322 70 02 faks (22) 322 76 55
agencja interaktywna epox | interactive media house