FAIL (W tym miejscu powinien pokazac sie Flash).

Podróże polecją - Egipt
Wokół stołu

Co jeść w kraju faraonów

Autor

Monika Nietubyć

Egipcjanie przez 4 tysiące lat udoskonalali swoją sztukę kulinarną. Warto poznać jedną z najstarszych kuchni świata.

Kuchnia egipska łączy tradycje Bliskiego Wschodu i krajów śródziemnomorskich. Potrawy stanowią kombinację warzyw i różnych rodzajów mięs polewanych sosami i przyprawionych ziołami: kminkiem, kurkumą, kolendrą, pietruszką i miętą. Nubijczycy, żyjący na południu kraju, lubią pikantne potrawy, podczas gdy mieszkańcy północy unikają ostrych smaków. Wszyscy Egipcjanie, bez względu na miejsce zamieszkania, uwielbiają zasiadać wspólnie do stołu, jeść oraz rozmawiać o jedzeniu.

Główny posiłek spożywają najczęściej po południu, między 14.00 a 17.00.

Uczta zaczyna się od przekąsek (mezze), wśród których dominują marynowane warzywa z zimnymi sosami. Przyrządzone na różne sposoby mięso kurczaka, wołowinę lub baraninę serwuje się jako danie główne.

Podaje się je z warzywami i chlebem. Najważniejszym składnikiem egipskiej kuchni jest bób i fasola (ful). Egipcjanie przygotowują ją na różne sposoby i jedzą nawet na śniadanie - gotowane ziarna miksują z cebulą, pomidorami, przyprawami i podają z jajkiem. Na ulicy sprzedaje się taką pastę jako wypełnienie kanapek albo w postaci smażonych kulek (ta'amija lub falafel).

Prosto z wozów można kupić duszone ziarna fasoli. Nieodłącznym dodatkiem większości potraw jest chleb (aysz) - placek przypominający podpłomyk - cienki i pusty w środku; służy też do nabierania jedzenia.

Wypełniany fasolą, warzywami i sosem sezamowym (tahina) lub mięsem staje się pożywną kanapką. Typowym daniem egipskiej kuchni są zupy (chorba): mięsne (lahma), warzywne (chudar) lub rybne (samak).Turyści zachwalają wszystkie z wyjątkiem zielonej, śluzowatej zupy z liści molochija, warzywa podobnego do szpinaku.

Na świeżą rybę najlepiej udać się do Asuanu lub innej nadmorskiej miejscowości. W lepszych restauracjach przyszłe danie można samemu wyłowić z wielkiego akwarium.

Warto też skosztować innego tutejszego przysmaku - mięsa gołębia (hamam). Ptaka nadziewa się ostro przyprawionym ryżem, a następnie piecze lub dusi.

Owoce, pyszne i słodkie można jeść przez cały rok. Zimą najlepsze są banany, daktyle, pomarańcze i granaty. Z kolei lato to sezon na melony, brzoskwinie, śliwki i winogrona. Warto spróbować m.in. słodkich różowych pomarańczy (burtu'aan bedammoh).

Jeśli chodzi o słodkości, to egipskie desery zaspokoją najbardziej wybrednego łasucha. Baklawa - strudel z orzechami i miodem, znany z kuchni tureckiej i grec- kiej - należy do mniej słodkich.

Smacznego (hani'an) mówi się nie przed, ale po posiłku.

Biuro ds. Turystyki Ambasady Egiptu
al. Niepodległości 69 02-626 Warszawa
tel. (22) 322 70 02 faks (22) 322 76 55
agencja interaktywna epox | interactive media house