FAIL (W tym miejscu powinien pokazac sie Flash).

Parki Narodowe

W Egipcie istnieje 21 Parków Narodowych, które są obszarami ścisłej ochrony przyrody. Najbardziej znanym i zarazem jednym z najstarszych jest Park Narodowy ze wzgórzem Ras Mohamed na Półwyspie Synaj. To prawdziwy raj dla wielbicieli pięknej przyrody i nurkowania. Każdy z rezerwatów przyrody ściśle chronionej jest inny, posiada swoją specyfikę wynikającą z ukształtowania terenu i warunków atmosferycznych. A bogactwo naturalne kraju faraonów jest olbrzymie. Dlatego warto odwiedzić przynajmniej niektóre z nich.

Park Narodowy Zatoka Akaba

Powierzchnia: 480 km kwadratowe
Rezerwat Morski mający za zadanie ochronę przyrody morskiej i przybrzeżnej
Rok założenia: 1983

Granice parku rozciągają się od latarni morskiej Qad Ibn Haddan nad Zatoką Sueską do regionu chronionego nad Zatoką Sueską. W skład Parku wchodzi wyspa Tiran i wybrzeże aż do strefy turystycznej Sharm El Sheikh. Charakterystyczne dla regionu są słone bagna, lasy mangrowców i zróżnicowana linia brzegowa z niezwykle barwną i bogatą rafą koralową, uważaną za jedną z najpiękniejszych na świecie. Część pustynna parku to z kolei niezwykłe wydmy piaskowe, kaniony, koryta rzek okresowych i żwirowe równiny. Charakterystyczne gatunki flory to wodorosty i mangrowce. Do gatunków fauny występujących w regionie należą : ponad 200 gatunków koralowców, ponad 1000 gatunków ryb, 25 gatunków jeżowców, 100 gatunków mięczaków i 150gatunków skorupiaków. Ras Mohammed – najdalej na wschód wysunięta część Półwyspu Synaj u zbiegu Zatoki Akaba i Zatoki Sueskiej jest ważnym miejscem odpoczynku dla migrujących ptaków, w tym bocianów, których większość przemierza co roku właśnie tę trasę.

Warto odwiedzić okolice Ras Mohammed – królestwo nurków. Ciepła, krystalicznie czysta woda, piękne plaże i bajecznie kolorowa rafa przyciągają w to miejsce jak magnes.

Rezerwat Przyrody Zaranik

Rezerwat Przyrody Zaranik powstał w 1985 roku. Znajduje się na wschodnim brzegu Jeziora Bardawil na śródziemnomorskim wybrzeżu Półwyspu Synaj. Powierzchnia rezerwatu to około 250 Km2 (68% tereny wodne, 32% wydmy piaszczyste). Rezerwat leży od 0 do 30 metrów powyżej poziomu morza. Strefą ochronną objęte są nadmorskie tereny podmokłe. Szczególną opieką otacza się ptaki wędrujące pojawiające się licznie na tym terenie. Charakterystyczne gatunki flory to kilkanaście gatunków flory nadmorskiej. Do gatunków fauny występujących w regionie należą: 244 gatunki ptaków, które w tysiącach pojawiają się tu w czasie jesiennej migracji. Pojawiają się tu flamingi, pelikany, czaple i liczne gatunki mew. Spośród 24 gatunków ptaków drapieżnych pojawiają się tu sępy, orły, myszołowy. W rezerwacie żyje 18 gatunków gadów, w tym zagrożone wyginięciem żółwie Celonia.

Biuro ds. Turystyki Ambasady Egiptu
al. Niepodległości 69 02-626 Warszawa
tel. (22) 322 70 02 faks (22) 322 76 55
agencja interaktywna epox | interactive media house